Zájezd žáků 2. stupně do Anglie

V dopoledních hodinách v pondělí 6. 6. 2022 jsme s 31 žáky 2. stupně vyrazili na dobrodružství s názvem „Metropolitní LONDÝN a univerzitní OXFORD s výletem na Stonehenge“. Poté co jsme na palubu přibrali žáky a pedagogy dalších dvou základních škol, jsme v odpoledních hodinách přejeli hranice ČR. Přes Německo, Nizozemí a Belgii jsme nočním přejezdem dorazili do francouzského přístavu Calais, odkud jsme po nutné pasové kontrole v úterý ráno 7. 6. opouštěli Eurotunelem nejen EU, ale i celou pevninskou Evropu. Cesta pod kanálem La Manche utekla jako voda nad námi, a než jsme se nadáli, uháněli jsme, nezvykle po levé straně dálnice, směr univerzitní město Oxford. Hodinky jsme si přetočili o hodinu nazpět a těšili se na návštěvu nejrozsáhlejší koleje Christ Church College, jejíž jídelna byla použita ve filmech o Harrym Potterovi. Po pěší prohlídce města a dětmi oblíbeném rozchodu jsme využili možnosti navštívit Oxford Castle. Pak už nás čekal večerní přesun do okrajové čtvrti Londýna, kde na nás čekaly naše „adoptivní“ rodiny.

Ve středu 8. 6. dopoledne se nám velice líbil výlet k monumentu Stonehenge. Počasí nám přálo, stejně jako po celý náš zájezd, a tak jsme mohli nejen obdivovat nejslavnější metalickou památku v Evropě, ale i pořídit spoustu efektních fotografií. Odpoledne jsme se přesunuli do městečka Salisbury, kde jsme procházeli zdejší rušné uličky, a především navštívili nádhernou katedrálu, uvnitř které je vystavena Magna Charta. Navečer jsme ještě zavítali do Windsoru, ve kterém se nachází rezidence královny Alžběty II.

Čtvrtek 9. 6. byl vyhrazen celodenní návštěvě Londýna. Pěší prohlídka města okolo známých míst jako jsou Big Ben, Wesminster Abbey, Downing Street, Buckingham Palace (ten jsme bohužel zahlédli jen z dálky – přístup k němu byl uzavřen vzhledem k probíhajícím královským oslavám), Piccadelly Circus, China Town, Covent Garden a další. Na Trafalgar Square jsme navštívili National Gallery, kde chtěly naše žákyně vidět „Slunečnice“ od Vincenta van Gogha. Poté jsme se přesunuli k London Eye, kde jme si užili jízdu na vyhlídkovém kole s překrásným výhledem na Londýn. Navečer jsme dojeli metrem k O2 Aréně, kde na nás čekal autobus, který se s námi vydal na zpáteční cestu domů, kam jsme dorazili v pátek 10. 6. v podvečerních hodinách.

Děkujeme cestovní kanceláři „Školní zájezdy“ za realizaci naší cesty, za profesionální práci našich průvodců, a především za skvělé řidiče, kteří nás bezpečně a s úsměvem dopravili všude tam, kam jsme potřebovali.

Věříme, že si všichni zúčastnění žáci zdokonalili svou angličtinu, poznali nová místa a přivezli si spoustu skvělých zážitků.

Michal Budig, Sylva Totušková a Miloslava Stará